OnlineAppointment Doktorunuza danışın Sanal Burun Tasarımı

Burun Estetiği (Rinoplasti) Sonrası İyileşme Dönemi

Ameliyat sonrası iyileşme aşamasında size yara yerine nasıl bakacağınız, enfeksiyon riskini ve ağrıyı azaltmak için alınacak ilaçlarla ilgili doktor tarafından bilgi verilecektir. Ameliyatdan sonraki ilk 3 gün baş biraz yukarıda yatılır ve buz uygulaması yapılması şişlikleri azaltmada yardımcı olur.

Gözkapakları ve çevresinde oluşabilecek morluklar 10-15 günde kaybolur. Burun sırtında ise 15-20 gün veya daha uzun sürebilen şişlikler olabilir. Bu şişliklerin % 80-90′ı ilk ayda geçer. Kalan şişlikler ise 6-12 ayda düzelir. Rinoplasti, tecrübeli bir cerrah tarafından yapıldığında komplikasyon olasılığı çok azdır. Ancak, enfeksiyon, burun kanaması veya anesteziye reaksiyon gibi komplikasyon riski her zaman vardır. Bu risklerin olasılığını cerrahınızın ameliyat öncesi ve sonrası için verdiği tavsiyelere uyarak azaltabilirsiniz. Ameliyat sonrası sızıntı şeklinde kanamalar görülecektir; ancak bunlar bir iki gün içinde tamamen duracaktır. Burun estetiği burnun içinden yapılır ve dışta görünür bir skar (iz) oluşmaz.

Ameliyatın ilk haftasında varsa burun içi silikon tampon ve burun üstü nasal splint(alçı) alınır. Burun ucu ve içinde çoğunlukla eriyen dikişler kullanıldığından dikiş alma işlemi yapılmaz. Burun içi kabuklanma ve kuruluk ilk 1 ay görülebilir. Bunun için burun nemlendiricisi kullanılanilir. Ameliyattan sonra ilk aylarda güneş ışığından korunmak ciltte lekelenmeyi önlemek açısından önemlidir.

Ameliyat sonrası ilk şişlikler oluştuğunda burun ve yüz şekli farklı gelebilir, kendinizi kötü hissedebilirsiniz. Burnunuz eskisinden daha büyük ve şiş görünebilir. Sabahları kalktığınızda daha da büyük burun görebilirsiniz. Kalın cildi olanlarda bu süreç uzayabilir. Sabırlı olunursa burun şekli zamanla oturacaktır.

Ameliyattan sonra en uygun işe başlama süresi 7-14 gündür. 

Tüm Merak Edilenler