OnlineAppointment Doktorunuza danışın Sanal Burun Tasarımı
Sanal Burun Tasarımı ile
Değişime Hemen Başla
FOTOĞRAF GÖNDERMEK İÇİN TIKLA

Burun Estetiği (Rinoplasti)

Rinoplasti burun şeklinin estetik cerrahi bir girişim ile yeniden biçimlendirilmesidir. Bu ameliyat ile burun boyutları değiştirilebilir, burun ucunuzun veya burun sırtının şekli değiştirilebilir, burun delikleri daraltılabilir, burun sırtındaki kemik çıkıntılar alınarak düzeltilebilir. Aynı ameliyat sırasında, burunda nefes alma zorluğu yaratan burun içi eğrilikler düzeltilebilir. Modern estetik rinoplastideki eğilim, yapılan işlemlerin burundan nefes alıp vermeyi bozmadan, burnun her bölgesine dengeli ve rafine bir görünüm kazandırmaktır.

 

Rinoplasti kaç yaşında yapılır?

Ameliyat yaşı, bayanlarda 16 yaş ve üstü, erkelerde 17 yaş ve üstüdür. Gençlerin sosyal ve duygusal uygunluğu ve bu ameliyattan ne istediklerinden emin olunmalıdır. İleri yaşlarda burun ucu düşeceğinden nefes almayı iyleştirmek için burun estetiği yapılabilir.

 

Ameliyat nasıl yapılır?

Hastalara estetik burun ameliyatı öncesinde sedasyon (sakinleştirici ilaçlar) yapılır. Ameliyat genel anestezi veya lokal anestezi altında gerçekleştirilir. Ameliyat gecesi hastanede yatırılan hasta, önemli bir sorun yoksa, ertesi gün taburcu edilir. Lokal anestezi ile yapılan estetik burun ameyatı sonrasında hasta bir süre dinlendikten sonra evine gidebilir. Estetik burun ameliyatı sonunda burun üstüne thermal splint denilen sıcaklıkla şekiş değiştiren plastik parça uygulanır. Bu atel 7.günde çıkarılır. Gözkapakları ve çevresinde oluşabilecek morluklar 10-15 günde kaybolur. Burun sırtında ise 15-20 gün veya daha uzun sürebilen şişlikler olabilir. Bu şişliklerin % 80-90′ı ilk ayda geçer. Kalan şişlikler ise 6-12 ayda düzelir. Rinoplasti, tecrübeli bir cerrah tarafından yapıldığında komplikasyon olasılığı çok azdır. Ancak, infeksiyon, burun kanaması veya anesteziye reaksiyon gibi komplikasyon riski her zaman vardır. Bu risklerin olasılığını cerrahınızın ameliyat öncesi ve sonrası için verdiği tavsiyelere uyarak azaltabilirsiniz. Ameliyat sonrası sızıntı şeklinde kanamalar görülecektir; ancak bunlar bir iki gün içinde tamamen duracaktır. Burun estetiği burnun içinden yapılır ve dışta görünür bir skar (iz) oluşmaz.

 

Rinoplasti ameliyatı ne kadar sürer?

Rinoplasti ameliyatı, genellikle bir saat kadar sürer, bazı karmaşık veya ek işlemler gerektiğinde bu süre uzayabilir. Ameliyat sırasında burun derisi alttaki kıkırdak ve kemik dokulardan ayrılır ve istenen biçime getirilir. Biçimlendirme hastanın problemine ve cerrahın seçtiği tekniğe bağlıdır. Genellikle fazlalık oluşturan doku parçaları çok hassas kesicilerle çıkarılır. Çıkarılan dokular bazen de burnun başka bir kısmında mevcut olan eksikliklerin tamamlanması için de kullanılabilir.

 

Ameliyat sonrası nelere dikkat edilmelidir?

Rinoplasti sonrası ilk 24 saat içinde burunda şişme olur, burunda ağrı olabilir. Özellikle ameliyatın ertesi gün göz kapaklarında morarma ve şişme olabilir. Bu durum birkaç gün içinde dramatik olarak düzelir. Soğuk tamponların uygulanması şişliği azaltır. İlk gün baş hafif yukarıda olacak şekilde yatakta geçirilir. Yatağa geldikten iki saat kadar sonra ağızdan sulu gıdalar almaya başlanabilir. Şişlik ve morluğun büyük kısmı iki hafta içinde geçer. Şişliklerin % 90 civarı ilk ay içinde düzelir. Geri kalan kısmı ise 6 – 12 ay içinde tamamen geçecektir. Yaklaşık 7-10 gün içinde hasta, okuluna veya, işine geri dönebilecek hale gelinir.