OnlineAppointment Doktorunuza danışın Sanal Burun Tasarımı
Sanal Burun Tasarımı ile
Değişime Hemen Başla
FOTOĞRAF GÖNDERMEK İÇİN TIKLA

Otoplasti (Kepçe Kulak Ameliyatı)

Kulak, insanın dış görünümünü etkileyen, estetik ve aynı zamanda fonksiyonel önemi olan bir organdır. Kulakta doğuştan hiç gelişmeme de dahil olmak üzere birçok değişik şekil bozuklukları görülebilir. En sık rastlananı halk arasında ‘kepçe kulak’ veya ‘yelken kulak’ denilen şekil bozukluğudur. Kepçe kulak okul çağındaki çocukların en büyük kabusudur. Çünkü okulda arkadaşları için alay konusu olurlar ve bu durum onların okul başarılarını ve sosyal ilişkilerini ciddi oranda olumsuz yönde etkiler. Okulda uyum problemleri yaşarlar. Kepçe kulak doğuştan olan ve ailesel olarak gelişen bir şekil bozukluğudur.

Kulaklar 4-5 yaşlarında gelişiminin % 85-90 ‘ını tamamladığı için genellikle kulak estetiği 5 yaşından itibaren her yaşta yapılabilir. Kişisel şartlara ve ailenin tercihine göre ameliyat daha sonraki yıllarda da yapılabilir, ancak okul öncesi ameliyat , çocuğun arkadaşları tarafından kulakları yüzünden alay konusu edilme olasılığını ortadan kaldırdığı için tercih edilmelidir. Çocukluk yaşındaki kişiler tam teşekküllü bir hastanede, genel anestezi altında, erişkinler ise hem genel hem de lokal anestezi altında ameliyat edilebilir. Ameliyat yaklaşık 1- 1,5 saat sürer. Ameliyat, kulak kepçesinin arka yüzünden yapılır, kulak kıkırdaklarının olması gereken kıvrım hatları zayıflatılarak kalıcı iç dikişler ile şekillendirilir, kulak kepçesi arkaya doğru asılır. Kulağın arka yüzündeki deri gizli dikişler ile kapatılır, deri yüzeyinde dikiş olmaz.

Bu işlemi yaparken en önemli kural kulağın doğal görünümünün bozulmamasıdır. Ameliyat olduğunuz gün evinize dönebilirsiniz . Kulak 2-3 gün süre ile bandajlı olarak kalır. Bandaj çıkarıldıktan sonra duş alınabilir. Ameliyattan sonra kulakta ödem (şişlik) ve morarma olabilir, bu durum 1-2 hafta içinde normale döner. 2-3 hafta süre ile akşamları başa sporcu bandına benzeyen yumuşak bandaj kullanılabilir. Çocuklar oyun oynarken dikkat etmeleri koşulu ile bir hafta sonra okula dönebilirler. Erişkinlerin çoğu 3-4 gün sonra işlerine dönebilirler. Kulağa yapılan estetik ameliyatlar ile yalnız kulaktaki şekil bozuklukları değil, aynı zamanda kişinin psikolojik durumunda da çarpıcı bir düzelme sağlanır. Artık kulaklarınızı saçlarınızla kapatmak zorunda kalmayacaksınız.